Vörös pöttyös könyvek rajongói oldala - Vörös pöttyös? Szeretem
Üdvözöllek a könyvek Világába, kérlek nézz be hozzám, akár válogathatsz kedvedre. Olvasni jó, itt elfelejtheted a gondodat, mert a Könyv Szelleme segit megvigasztalni, csak kérd szívvel. Az Időtlen szerelem Kerstin Gier fantasyjának rajongói oldala.
Alexandre Dumas (író, 1802–1870)
Id. Alexandre Dumas, teljes nevén Dumas Davy de la Pailleterie (1802. július 24. – 1870. december 5.)
francia író, legismertebb művei kalandos történelmi regények, amelyek a világ legolvasottabb francia írójává tették őt. Több regényéből (például a Monte Cristo grófja és a D’Artagnan-történetek) készült filmadaptáció, de írtszínműveket, újságcikkeket is, és rengeteg emberrel levelezett. Apai nagyanyja fekete rabszolganő volt.
Nagyapja, Antoine-Alexandre Davy de la Pailleterie márki Saint Domingue (a mai Haiti) szigetén szolgált a francia kormány tüzérségénél Général commissaire rangban. Itt ismerte meg feleségét, Marie-Césette Dumas-t, egy fekete rabszolganőt, aki 1762-ben megszülte az író apját, Thomas-Alexandre-t, majd nem sokkal később meghalt. Amikor a márki fiatal mulatt fiával visszatért Normandiába, még létezett a rabszolgaság, amiből a félvér fiúnak sok szenvedése származott. 1786-ban Thomas-Alexandre belépett a francia hadseregbe, de hogy megőrizze az arisztokrata család jó hírét, az anyja leánykori nevét vette fel. A francia forradalmat követően a márki elveszítette a vagyonát, Thomas-Alexandre Dumas azonban a forradalmi hadsereg merész és tehetséges katonájaként többször kitüntette magát, és a ranglétrán egyre feljebb haladva 31 éves korára tábornok vált belőle.
Thomas-Alexandre feleségül vette Marie-Louise Elisabeth Labouret-t, aki 1802. július 24-én a Párizshoz közel eső Villers-Cotterêts-ben, Aisne megyében szülte meg fiukat, Alexandre Dumas-t.
1806-ban, Dumas tábornok halálakor Alexandre mindössze négy éves volt, szinte teljesen elszegényedett édesanyjának igen nehéz körülmények között kellett felnevelnie. Bár Marie-Louise nem sokkal tudott hozzájárulni fia oktatásához, ez nem csökkentette az ifjú Alexandre könyvimádatát, és ő elolvasott mindent, amit csak a kezébe tudott kaparintani.
Kamaszként az édesanyjától sok történetet hallott az apja bátor haditetteiről I. Napóleon császár dicsőséges uralkodása alatt, és élénk képzeletét betöltötték a kalandok és hősök. Bár szegények voltak, a család az apa előkelő hírnevére és arisztokrata kapcsolataira támaszkodott, így a monarchia restaurációja után a húszéves Alexandre Dumas Párizsba költözhetett, ahol a Palais Royal-ban kapott állást a nagyhatalmú Lajos Fülöp orléans-i herceg hivatalában.
Az id. Alexandre Dumas kalandos történetei és történelmi krónikái megragadták a francia közönség képzeletét, akik alig várták, hogy megvehessék az újabb és újabb folytatásokat.
- VII. Károly a kiskirályok között (Charles VII chez ses grands vassaux), dráma. Cezar Kjui orosz zeneszerző A szaracén címmel operát írt belőle.
- D’Artagnan-történetek:
- A három testőr (Les Trois Mousquetaires, 1844)
- Húsz év múlva (Vingt Ans Après, 1845)
- Bragelonne vikomt (Le Vicomte de Bragelonne, ou Dix ans plus tard, 1847): ennek egyik része "A vasálarcos" története, amely több filmfeldolgozásból is ismert.
- D’Artagnan fia (Le fils de d’Artagnan, 1914, írta ifj. Paul Féval
- Athos öregsége (La vieillesse d’Athos, 1925, írta ifj. Paul Féval)
- Monte Cristo történetek
- Monte Cristo grófja (Le Comte de Monte-Cristo, 1845–1846)
- Holt kéz (írta Dumas és F. Le Prince)
- A világ ura (Der Herr der Welt, 1920, írta Adolf Mützelburg)
- A milliomos menyasszony (Die Millionenbraut, írta Adolf Mützelburg)
- Valois-történetek
- A két Diana (Les Deux Diane, 1846)
- A szavojai herceg apródja (Le Page du duc de Savoie, 1855)
- Margot királyné (La Reine Margot, 1845)
- Marie Antoinette-történetek:
- Egy orvos feljegyzései (Joseph Balsamo, (1846–1848, mely a következő címeken is ismert: Joseph Balsamo, Cagliostro, Madame Dubarry, Dubarry grófnő, Az életelixír, A varázsló)
- A királyné nyakéke (Le Collier de la reine, 1849–1850. A regény alapjául szolgáló bűneset)
- Ange Pitou (Ange Pitou, 1853, más címeken: A Bastille elfoglalása vagy Hat évvel később)
- Charny grófné (La Comtesse de Charny, 1853–1855, más címen Andrée de Taverney)
- Király a vérpadon (Le roi des quilles)
- A vörös ház lovagja (Le Chevalier de Maison-Rouge, (1845, más címen Mária Antoanette lovagjai)
- Salvator, a végzet útjai
- Páris mohikánjai (Les Mohicans de Paris, 1854-1855)
- A fekete tulipán (La Tulipe noire, 1850)
- A jávai orvos (L’Île de feu, 1863)
- Ascanio (L'Orfèvre du roi, ou Ascanio, 1843)
- D'Harmental lovag (Le Chevalier d’Harmental, 1842)
- A régens lánya (Une fille du régent, 1845)
- A vívómester (Le maître d’armes, 1840)
- Akté (Acté,"" 1839, más címen Őrült a trónon)
- A bársonynyakékes hölgy (La Femme au collier de velours, 1850)
- Napóleon élete
- Olympe de Clèves (Olympe de Clèves, 1851)
- A vörös szfinx (Le Comte de Moret, 1865)
- Emlékeim (Mes mémoires, 1863)
- A diótörő (1844): E. T. A. Hoffmann történetének feldolgozása, Csajkovszkij később ebből írta A diótörő c. balettjét
- Az aranytolvajok (1857 után): egy elveszett színdarab, amelyet a kanadai Reginald Hamel fedezett fel újra a Francia Nemzeti Könyvtárban végzett kutatásai során 2004-ben
- Szent Hermina lovagja (Le Chevalier de Sainte-Hermine, 1869): ez a regény volt utolsó nagyobb munkája, melyet elveszettnek hittek, míg Claude Schopp 2005-ben be nem jelentette, hogy megtalálta
Oldal: ALEXANDRE DUMAS-ID
Vörös pöttyös könyvek rajongói oldala - Vörös pöttyös? Szeretem - © 2008 - 2024 - vorospottyos-konyvek.hupont.hu
Ingyen weblap készítés, korlátlan tárhely és képfeltöltés, saját honlap, ingyen weblap.
ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat